Препорака...Деновиве, некако имав потреба од изи лис'нинг мјузик, па се фатив за претпоследниот албум на Funeral For A Friend, Tales Don't Tell Themselves. Албумов се појави на сцената во 2007 година, како долгоочекуван наследник на одличниот Hours од 2005. По излегувањето, и покрај фактот што влета на високото трето место на UK Album Charts, мислењата беа поделени, како кај критиката, така и кај публиката. По некои албумот беше чисто промашувања, за некои беше најдоброто нешто на бендот. Најголемата замерка дојде токму од die-hard фановите на бендот, кои всушност го мразеа фактот дека од Hours понатаму нема скримо на албумите. Wrong! Тоа што нема скримо не значи дека е лошо. Hours е одлично парче музика! Tales Don't Tell Themselves пак, истотака ми остави голем впечаток. Ми се допаѓа тоа што е замислен како концепт албум, и како таков, не ја промашува целта. Едноставно, албумов се слуша во еден здив. Нема фаворити, сите песни се надоврзуваат и возат прекрасно. Отварањето на албумов започнува со првиот сингл, Into Oblivion, за да продолжи со прекрасната The Great Wide Open. Песните едноставно нели :) неверојатно се вклопуваат во поморскиот концепт :) на албумот. Сето тоа тече одлично до крајот на албумот, кој го затвара феноменалната The Sweetest Wave. Damn, ова е едно од најдобрите затворања на албум :) Најдете си го албумов и преслушајте го, ќе ви легне прекрасно во сеуште тмурните мартовски денови. Дури и ако сте еден од оние кои албумот го фрлиле по првото преслушување, дајте му уште една шанса, верувам дека ќе ве изненади ;)

Mute Math не воодушеви со својот single/EP Spotlight =)
Playlist-ата =)
  1. Spotlight (Twilight Mix) (3:20)
  2. Clockwork (EP Version) (4:44)
  3. Earlylight (EP Version) (4:22)
  4. Spotlight (Son Lux Remix) (3:27)


Mute Math со ова ново Single/EP воодушеви во секој поглед. Пред се Spotlight песната која првпат беше презентирана како soundtrack на филмот Twilight само додатно ги разгори исчекувањата за новото EP кое излезе на 10 Февруари.Неспорно е таа Single за EP-то и сите тие други салтанати, сепак според мене песната која го заслужува приматот на она што е суштинско на Mute Math e Clockwork едноставно таа самата е најава за албумот што следи и самата укажува колку многу треба да очекуваме :) Earlylight пак е по инструментална песна со многу малку вокална поддршка и доста интересни dub звуци која пак би рекле дека е некакво надополнување на Spotlight.Ремиксот на Spotlight до негде не е нешто посебно но сепак е добар додаток во самото EP. Срдечно ви препорачувам да го преслушнете овој новитет и едноставно да уживате во звуците кои ви ги презентираат Mute Math и останува да чекаме на full length Албум годинава :).

ОФИЦИЈАЛЕН САЈТ

MYSPACE


п.с Ако сте заинтересирани за да го преслушате ова EP на раат можете да го најдете по нетов =)

...И би нов албум на The Prodigy!...И би нов албум на The Prodigy! :) После некое време хибернација, рејв-мајсторите се вратија на сцената. И што да кажам повеќе? They're back for good :) Конечно албум од манијациве којшто не е најдоброто од нив, но за враќање на сцената е супер! Повторно во добитна комбинација (значи Liam Howlett, Maxim и Keith Flint) албумот ги враќа во живот, и јасно докажува дека тие сеуште го имаат приматот на најдобар dance-rave-urban-tecnho sound бенд :) Сепак, албумов е на моменти е и многу сличен на нивните почетици и големи успеси (иако навраќање на корените не е лоша работа). Take me to the hospital личи многу на Everybody in the place. Отворањето на албумот со истоимената песна е експлозивно, и не верувам дека на некој не му се свиѓа. Omen е исто така мнооогу интересно нешто, иако и тука се чувствуваат сличности со претходните албуми. Присутен е и хелиум вокалот :) Нешто можеби и најинтересно на албумов, е песната Stand-up. Право освежување од The Prodigy, изведено во стилот на Fat Boy Slim. Nice! Тоа е тоа. Верувам дека ке го преслушате албумов и верувам дека ќе ви се допадне, иако како што кажав, ова е само повратнички обид за нешто добро. Сепак, The Prodigy се вратија назад, и претпоставувам дека сега ќе ги замолчат сите квази рејв бендови, идиотски DJ-и и слично. Респект!

Алтернативци по природа - HURT со нов албум


Алтернативци по природа :) Hurt е бенд од Вирџинија што опстојува од 2000-тата година и доста солидно се покажа и истакна со своите два добри албуми Volume I(2006) и Volume II(2007). Во претходнава година доживеа некои турбуленции кога дојде до смена на некои членови и напуштањето на нивната продуцентска куќа Capitol Records (заради финансиски причини). Но тоа сепак нема ги спречи Hurt... во состав:

J. Loren Wince - вокали, гитара, виолина, и бенџо (2000-до денес)

Paul Spatola - гитара, придружни вокали, dobro(резонантна) гитара, пиано (2004-до денес)

Rek Mohr - бас (2008-до денес)

Louie Sciancalepore - тапани (2008-до денес)

...Да го издадат својот 5-ти по ред студиски албум "Goodbye To The Machine" под закрила на Shorefire Recording Studios. Албумот официјално ќе излезе на 7-ми Април 2009. Интересен податок е тоа што албумот ќе биде достапен и во Vynil издание :) Да напоменам дека има leak на албумот и можете да го најдете по нетов :) Доста добро склопен албум и мислам дека ќе имате доста позитивни мислења за него. Пријатно Слушање =)

ОФИЦИЈАЛЕН САЈТ

MYSPACE