Mastodon - Crack The Skye [2009]♦

Гарант некој ко го видел името на постов, помислил leak од албумов да не имам :) :) :) Немам бе! Само малце инфо...Значи пред некој ден заврши нејасното 65-дневно одбројување коешто се појави на сајтот на Мастодон (мислам дека ова одбројување траеше помалку од еден ден), а на негово место се појави teaser за новиот албум, кој на крај вика Spring 2009. Негде како што читав тоа 65-те дена уствари било дека за толку дена ке излезе албумот, а тоа му доаѓа 14 Март. Ако е така, ОДЛИЧНО!!! :) У секој случај погледнете го teaser-от, изгледа добро и примамливо музиче има (preview веројатно на мал дел од албумот) And now the link:

Мастодон рокс :)

P.S. Еве и малце подетално инфо за идејата на албумов, објаснета од Brann Dailor, бубњарот на Mastodon. Прочитајте обавезно, да видите колку се нормални дечкиве :) :) :)

Википедија

Underworld: Rise of the Lycans со феноменална playlist-а!За три дена е премиерата на новиот филм од фантастичниот серијал Underworld наречен Rise of the Lycans. Приказната е позната но исто така и артистите кои ги позајмуваат своите песни, нам добро познатите: AFI , Thrice , Drop Dead Gorgeous , The Cure , Deftones... :) морам да напмоенам дека песните се ремиксувани така да може и нема баш да ви се допаднат но сепак тоа останува на вас :). Како што гледате листата е импресивна и би рекол полн погодок. Останува да ви ја претставам целата playlist-а и да го чекаме филмот да видиме баш како ќе бидат вклопени сите овие песни во филмот.

Ужувајте во ликновите :))
ОФИЦИЈАЛНА СТРАНА

MYPSACE

Тазе предлог - In Fear And Faith
Еден мој предлог да ја почнете 2009 со добар бенд =) In Fear And Faith или скратено INFAF - Неодамна потпишаа за Rise Records - Продуцентска куќа која стои зад бендови како Emarosa , Dance Gavin Dance , Drop Dead, Gorgeous и други Post-hardcore , Metalcore , Deathcore ,Screamo бендови. In Fear and Faith се смета за еден од нај експлозивните бендови кои се појавија на сцената. Нивниот целосен деби албум "Your World on Fire" излезе на 6 Јануари, со гостувања на Craig од Chiodos и Jeremy од A Day To Remember! Па уживајте =)

Официјална Страна

MYSPACE


Топ 5 албуми на 2008 според мене =)

Со мало закаснување од моја страна =) , значи за албумите кои според мене ја одбележаа 2008 нема што повеќе да се зборува бидејќи пред се тоа се тие што ги имам прокоментирано во претходните месеци секако има уште некој артист кој пријатно ме изненадил но пред се моите топ 5 албуми се следните:

1. Thrice - The Alchemy Index Vol.III & IV: Air & Earth


Кажани се доста пофалби за ова продолжение од концептот Alchemy Index останува да се чека на нов проект :)

2. Rise Against - Appeal To Reason


Appeal to Reason можеби не е нешто најдобро од Rise Against но сепак заслужува да се преслуша , дечките сеуште се kickass :)

3. The Courteneers - St. Jude

http://www.vfestival.com/assets/upload/The_Courteneers_-_St_Jude.jpg
Овој британски indie бенд извади нешто доста традиционално во поглед на правецот но сепак динамичен и доста интересен албум пред се.

4. Ashes Divide - Keep Telling Myself It's Alright

http://www.xbox.com/NR/rdonlyres/8487F0C4-C55C-43B0-B35D-7A6876F013F9/0/ilmashesDivideMini.jpg
Billy Howerdel покажа уште еднаш дека со секој нов проект го докажува она генијалното во себе, независно од тоа дали е од вокален аспект или од инструментален.

5. Emery - While Broken Hearts Prevail (EP)


http://i21.photobucket.com/albums/b258/tallness_unite/cover-2.jpg
За ова останува да кажам дека со нетрпение го чекаме албумот :)

Се разбира има и други артисти кои вродија плод во 2008 но овие се тие кои највеќе ми оставија впечаток . Би го ставил и соло албумот на Steven Wilson - Insurgentes во овие топ 5 ако не и на прво место не сепак официјалниот датум на овој албум е Февруари оваа година така да ќе има загарантирано место во следнава година :) А што се однесува за 2009 би биле радосни да oчекуваме нешто од Alexisonfire , дури и нешто ново од Dear Hunter и од Porcupine Tree како целина :) Па се читаме во Новава Година се најдобро.